Ruh Köklerimiz: Mübarek Üç Aylar ve Regaib Kandili

Mübarek Üç Aylar ve Regaib Kandili

Hicri takvime göre yılın yedinci ayı olan Receb, ‘tanzim ve saygı’ anlamına gelir.

İslam öncesi Araplar, Recep ayına ayrı bir ehemmiyet verirlerdi, saygı gösterir ve şanını yüceltirlerdi. Recep ayının girmesiyle kılıçlar kınına sokulur, oklar torbalarına yerleştirilir, silah gürültüsü ve mzrak sesi hiç duyulmazdı, derin ve kanlı husumetlerin üzerine geçiçi de olsa bir sükunet örtüsü çekilirdi. Artık o gürültülü ve korkunç çöller tatlı bir huzurun baharına dalar, her taraf bir güven ve selamet sahasına dönerdi. Kişi bu ayda babasının katiline rastlasa bile başını kaldırıp bakmazdı, hiç görmemiş ve hakkında hiç bir şey duymamış gibi davranırdı. Bu aya ‘sağır ay’ denilmesi de bu yüzdendi.

İslam dini de Recep ayına değer verdi. Ona mahsus olan saygıyı devam ettirdi. Bilhassa Regaip ve Mi’raç gibi tecellilerle şereflendirilen Recep ayı, ”üç aylar” olarak bilinen mübarek bir mevsimin ilk ayı ve Kur’an’da haram aylar olarak geçen dört aydan biri kılındı. Bunun içindir ki Allah Resülü[sallallahü aleyhi vessellem] dualarında, ”Allah’ım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır.” buyururlardı.

Üç aylara ‘çok sevaplı ibadet ayları’ diyen Said Nursi(k.s), şöyle buyuruyor; ”Her bir hasenenin(iyiliğin ve ibadetin) sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerif’te yüzden geçer, Şaban-ı Muazzama’da üçyüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere, Leyl-i Kadir(Kadir gecesi)’de otuzbine çıkar. Mesela, başka zamanlarda okunan her bir Kur’an harfi için on sevap yazılmaktadır. Recep ayında bu sevap yüz olarak yazılır, Şaban’da üçyüzü aşar, Ramazan’da bine çıkar…

Bizlere bahşedilen mübarek üç ayların sevaplarından istifade etmek çok da zor değil. İslam dininin bizlere sundugu kolaylıklar burada da kendini göstermektedir. Örneğin yolda yürürken, otobüs beklerken, yemek yaparken, bildiğimiz sureleri okumakla bile ya da sadece hergün birkaç satır Kur’an-ı Kerim okuyarak aklımızın alamayacağı kadar çok sevaba nail olabiliriz. Sevaplarımzın artması bizi Allah’a yaklaştırırken günlük ibadetlerimizi yapma iştiyakımızı da artıracaktır.

Resulullah[sallallahü aleyhivessellem] Recep ayında tutulan orucun fazileti hakkında bir hadisinde şöyle buyurmuşlardır; ”Bir kimsenin Recep ayında bir gün oruç tutması, bir senelik oruç tutması gibidir.(o denli sevabı vardır) Yedi gün oruç tuttuğunda ise kendisine cehennemin yedi kapısı kapanır, sekiz gün oruç tuttuğunda da cennetin sekiz kapsı ona açılır. Onbeş gün oruç tuttuğunda semadan ona bir münadi, ‘Geçmişte yaptığın bütün günahların bağışlandı, kötülüklerin iyiliğe çevrildi. Haydi, yeni ameller işlemeye koyul’ der.Kim bu ayda iyilik ve ihsanı artıtırsa Allah da ona karşı ihsan ve nimetini artırır. Nuh’un gemisi Recep ayında yüzmeye başladı. Nuh(a.s) bu ayda oruç tuttu ve beraberindekilerin de tutmasını emretti. Nuh’un gemisi Muharrem’in onuna kadar tam altı ay bu halde seyretmeye devam etti.”

Regaib Kandilinde Neler Yapmalıyız?

Allah Teala bu gecede müminlere ihsan ve ikramlarda bulunur. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dualar kabul olur; namaz, oruç sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalıdır. Kazâsı olmayan da nafile namaz kılmalı, Kur’an-ı Kerim okumalı, tesbih çekmeli, tövbe ve istiğfar etmeli, kendisinin, ailesinin ve tüm müslümanların selameti için dualar etmelidir. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Üç ayların ilk Cuma gecesi olan bu gece, Allah’a çokça yalvarmak, dua etmek ve af dilemek için bir vesiledir ve bir fırsattır.

Rasulullah[sallallahü aleyhivessellem] şöyle buyurmuşlardır; ”Beş gece vardr ki onlarda yapılan dua kabul edilir: Cuma gecesi, Kurban ve Ramazan bayramı geceleri(arefe gününü bayrama bağlayan geceler), Receb’in ilk (Cuma) gecesi(Regaib kandili), Şaban’ın ortasında bulunan gece(Berat kandili)”

Mübarek üç ayların hayırlara vesile olması dileğiyle…

Kaynaklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir