Ehli Sâki- Ölüm: Perde Ardından Haber

Karacaahmet; ismi çok yabancı gelmez Karacaahmet’in. Hemen herkes bilir. Yaşı görmeye müsait olanlar Yeşilçam filmlerinden hatırlar mesela. Şimdiki gençler ise bazı ünlülerin Karacaahmet mezarlığına defnedildigini duymuşlardır haberlerden. Herkesin bildiği Karacaahmet’in tarihi de çok eskiye dayanıyor. Resmi olarak 1698 yılından itibaren Karacaahmet Sultan mezarlığı olarak adlandırıılsa da tarihi Orhangazi dönemine kadar uzanıyor.

Burada geçmişten günümüze birçok kişilerin mezarı mevcut. Benim ise, yolumun buraya düşmesine vesile olan Yaman dede Hazretleri. Yaman Dede 1887-1962 yılları arasında yaşayan Mevlevî şairi, Hak aşığı. Derin bir hikayesi mevcut Yaman Dede’nin, o öyle bir hikaye ki peygamber efendimize hitaben şunları yazmıştır;

Gönül hun oldu şevkinden boyandım Ya Rasulallah
Nasıl bilmem bu nirana dayandım Ya Rasulallah
Ezel bezminde bir dinmez figandım Ya Rasulallah
Cemalinle ferahnak et ki yandım Ya Rasulallah.

Yanan kalbe devasın sen, bulunmaz bir şifasın sen
Muazzam bir sehasın sen, dilersen rehnümasın sen
Habib-i Kibriyasın sen, Muhammed Mustafa-sın sen
Cemalinle ferahnak et ki yandım Ya Rasulallah.

Lebim kavruldu ateşten döner pâyinde tezkiri
Ne dem gönlün murad eylerse taltif eyle kıtmiri
Cemalinle ferahnak et ki yandım Ya Rasulallah (s.a.v)

Bu satırları okuduktan sonra Yaman Dede’yi görme isteği geldi. Belki de beni o çağırdı. -İnancım o ki Allah dostları huzuruna çağırmadan siz gidemezsiniz.- Karacaahmet’te sırlandığını öğrenince düştüm yollara.

Karacaahmet’e otobüsle gittim. Bir durak öncesinde indim ki o havayı tenefüs edeyim. Bekledigim gibi eski, bakımsız değildi Karacaahmet. Girişte Şakirin Cami karşıladı beni. İstanbul’un en eski ve en büyük mezarlığına göre çok daha yeniydi Şakirin Cami. Hayrat olarak yapılmış. -Mezarlığın iç tarafında ise ufak ve eski bir camisi daha mevcut Karacaahmet’in.- Caminin biraz ilerisinde çok sayıda belediye işçisi çalışıyordu. Haklarını vermek gerekiyor ki mezarlığı çiçeklerle donatmışlardı.

Enfes bir koku yayılıyor çiçeklerden. Mezarlığın iç tarafına doğru ilerlediğinizde sadece bu enfes kokulu çiçekler, köpekler, kediler, kargalar ve siz kalıyorsunuz. Sanki herkes uykuda, derin bir sessizlik hakim. Kediler ve köpekler öylesine alışmışlar ki komşu olmuşlar oradaki yatanlar ile. Sessizliği bozan ise sadece kargalar. Onlar da konar-göçerler.

Oradayken, o an, o sessizlikle huzur buldum. Şehrin gürültülü sesinden iyi ki dedim, iyi ki gelmişim buraya. Çocukken mezarlıklardan korkardım ama orada bulunduğum an, bırakın korkuyu orada bulunmanın hoşnutluğu vardı içimde.

Yaman Dede’nin kabrini bulma uğraşında mezarlığın içlerine doğru ilerledim. Mezarlıkta vakit geçirmeyi istediğimden kimselere sormadım. O anda insana ölüm kendini hatırlatıyor. Hepimizin işi-gücü, birşeylerle meşgul olduğu uğraşıları var. Bu telaşın içinde ölümü unuttuğumuz ise hakiki bir gerçek. “Zevkleri bıçak gibi kesen ölümü çok hatırlayın.” buyuruyor peygamber efendimiz. Ölümü hatırlamak şifa oluyor. Bizi boş uğraşılardan sıyırıp hakikati görmemize vesile oluyor. Mezarlığın içindeyken de ölüm kendini hatırlattı. ‘Burada yatanlar bir zamanlar benim gibi gezip dolaşıyorlardı, benim de sonum böyle olacak.’ demekten kendini alamıyor insan.

Eskiden mezarlıklar şehrin içinde bulunurmuş. Karacaahmet mezarlığı da Üsküdar’ın tam ortasında. Şimdiki şehir yapılanmalarında ise mezarlığı şehrin dışına yapıyorlar. Ölümden kaçmanın yolunu böyle bulmuşlar belki de. Her ne kadar şehrin dışına, gözlerinin görmeyeceği bir yere de yapsalar kaçamayacaklar ölümden. O zaman ölümü kabullenmek daha doğru geliyor bana…

Yaman Dede’nin kabrini gezdim, dolaştım, buldum. Kur’an-ı Kerim’den birkaç sure yolladım,ruhuna, dualar ettim. Bu vesileyle ölümü hatırlamış oldum. Bu yazıyla size de hatırlatmak istedim. Vardır herşeyin bir hikmeti. Bazen görür bazen ise göremeyiz. Bazen ise vesile olur birileri o hikmeti görmemizde, hatırlamamızda, Yaman Dede gibi. Allah ondan razı olsun…

Ehli Sâki- Ölüm: Perde Ardından Haber” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir