Büşra Kara: Hırs ve Öfke

Hırs: kelime anlamı olarak doyumsuzluk, şiddetli arzu halidir. Öyle bir şeydir ki istediğine ulaşmak için koşar durur insan. O tutku, o istek benliğine işlemiştir bir kere. 

Hırs dedik demesine ama ne için hırs? İyi ve güzel olan için ise hırs, istediğiniz hızda koşabilirsiniz. Himmetiniz de bol olsun. Ama o hırs iyilik barındırmıyorsa içinde ya da malayani bir şey içinse inşallah yorulursunuz. Çünkü o koşmanın ardı arkası kesilmez. Daima fazlasını istersiniz. Kendimize şu soruları sormalıyız. Bunu istemeye hakkım var mı? Bunda rıza-i ilahi var mıdır? Ama hırs odur ki başkasını düşündürmez, bencilliğin diğer adıdır.

İçimizdeki hırs ve aceleciliğin sebebi dünyanın kokusunun üzerimize fazla sinmiş olmasındandır. Gözümüzün ve gönlümüzün dünyaya aşırı meylindendir. Biliyoruz ki nefsin tabiatında var bu özellikler. O vakit hayra ve rıza-ı ilahiye çevirelim ki hırsımızı, istediğimiz hızda koşabilelim. İnsanın hırsını kontrol edememesi bir nevi manevi kalp rahatsızlığı olduğunun göstergesidir. Geçiçi dünya hayatına olan aşırı bağlılıktandır. Hırsımız, hızımız (sabırsızlığımız) o bağlılığın damarlarımızda kan misali akışındandır.

Unutmamalıyız hırsın insana bir faydası yoktur, rızkını da artırmaz. Bir de hırsla koşarken öfke denilen illete yakalanma, öfkelendikçe daha çok hırslanma tehlikesi var. Hareseyi bilir misiniz? Develer çölde dikene musallat olurlar. Yerler ama ağızları zarar görür ve kanar. Oluşan bu kanama sonucu o ılıklığı severler. Bu ılıklığa sebep olan dikenin ağzını kanatmasıdır. Sonunda diken yiye yiye kan kaybından ölür deve. Araplar bu durumu harase diye adlandırır. İşte hırs böyle bir şeydir. Hep daha fazlasını talep etmek bir hiç doymamak. Sahi ne kadar acı değil mi?

İbrahim Tenekeci’nin bir sözü var; “Allah’a bizleri ölümle tedavi ettiği için şükretmeliyiz yoksa hepimiz hırs kanseri olurduk.”

Ne için gelmişken, neler için yorulmak…

İnsan şöyle bir kenardan izlese kendini ne çok üzülür ne çok güler kendine. Çünkü farkında değiliz. Ne bu kainat amaçsızdır ne de bizler başıboşuz. Bir amacımız, bir hedefimiz, varmak istediğimiz bir durağımız var. Hedefe varıp nefsimizi, kötü hasletlerden arındırıp tertemiz çıktığımız dünya yolculuğumuzu yine tertemiz tamamlamak duasıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir