Burse Çimen: Sultan’a Gitmeyen Yol, Yol Değildir!


Mehmet Akif, sadece bir şair değildi; aynı zamanda tefekkür ehli, mücahid ve mutasavvıftı. Milletinin geçmişini geleceğe taşımak için kısa veciz söz ve şiirleriyle bugünümüze ve yarınlarımıza ışık tutmuştur. Bunu yaparken dininin buyruklarını da hiç göz ardı etmemiştir.

Çok çileli ve sürgünlerle geçen hayatında milletine küsmemiş, özellikle gençler için gelecekte neler yapabileceklerini ve nasıl bir gençlik istediğini hayatının her safhasında dile getirmiştir. Batı hayranlığıyla gençliğin yok olduğunu gördükçe sızlanmış, üzülmüş ama gençlik için çalışmalarına ara vermemiştir. Şehir şehir dolaşarak Türk gençliğinde olan iman ve millet olma duygusunu tetiklemek için var gücüyle çalışmıştır.

Mehmet Akif nasıl bir gençlik istiyordu: gençler, dinini bilmeli, ağırbaşlı, onurlu, imanlı, gayretli olmalıdır. Marifetli, ilim ve güzel ahlak sahibi olmalıdır. Tembel, hased eden ve kıskanç olmamalıdır.

Gençlere, ‘Hadi tahsilini ikmale tez elden, hadi sen!’ “Çünkü milletlerin ikbali için evladım, marifet bir de fazilet. İki kudret vardır.” diye seslenmiştir.

Zaten Mehmet Akif gençlik derken; “Asım’ın nesli diyorum ya nesilmiş gerçek, işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek.” diyerek gençliğin nasıl olması gerektiğini asım sembolüyle adeta özdeşleştirmiştir.

Hayatını, şiirlerini, yazılarını okudum. İstiklal Marşı’nı tekrar gözden geçirdim ve gördüm ki gençliğe yani bizlere şunu söylüyor: ‘Önce iman ve ahlakınızı tahsil edin sonra bilgiyi, iman ve ahlakınızla yoğurun. Yoksa ne maddeden ne de manadan tasarruf edebilirsiniz.’ Onun bütün eserlerinde ve hayatında şunu görüyoruz: Mehmet Akif, kalbiyle aklını birleştirip harmanlayan ve devamlı çalışan, bulduğuyla yetinmeyen, hep yeni ve ilerisini isteyen bir gençlik istiyordu.

Şu mısralar onun bizlere hedeflerimize ulaşmak için,yapmamız gerekenleri adeta özetliyordu:
“Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete ram ol,
Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol”

Burse Çimen: Sultan’a Gitmeyen Yol, Yol Değildir!” için 2 yorum

 • 26 Aralık 2018 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  Maşaellah maşallah. Çok güzel

  Yanıtla
 • 6 Ocak 2019 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  Maşallah kızımız a başarılar dilerim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir