Burse Çimen – Senin Egon Kaç Gigabyte?

İnsanlar kendi egolarını tatmin etmek, kendilerini sosyal olarak başkalarından üstün olduğunu göstermek için başvurdukları mecralardır sosyal medyalar. Yeni biriyle tanışıyoruz ve çoğu kez ilk baktığımız şey paylaşımları,görüşleri vs. Neredeyse tüm bunlar doğrultusunda kişiye sosyal medyadan edindiğimiz bilgilere göre yaklaşıyor ve davranıyoruz. Sanki kişinin paylaştığı yorumları, resimleri ve duyguları gerçekten kendini yansıtıyormuş gibi! İnsanları sanal kimliklerine göre tanıdığımız için bu durum gerçek hayatta bazı karmaşalara yol açabilir.

Paylaşılan gönderinin beğenilme sayısı arttıkça o tarz paylaşımları daha çok yapma eğilimi de artar. Begeni arttıkça veya azaldıkça kişi normal hayatta yapmayacağı şeyleri yapıp kendini olduğundan farklı gösterir.İnsanların bizi ‘beğenmelerine’ göre kendimizle ilgili mutlu olmak ne kadar gerçekçi değil ise bunun az olması da kişinin ‘değersiz’ veya ‘yetersiz’ olduğunu göstermez. Genel kanı ise sosyal medya kullanımının bilinçaltındaki davranış profilinin gün yüzüne çıkmasıdır.

Kişinin takipçi sayısı ne kadar yüksek ise o kadar olumlu algılanıyor. Daha popüler, daha sosyal, daha hayran olunan, daha güzel bir hayat yaşayan, daha mutlu, daha umutlu, pırıl pırıl insanlar gibi düşünülüyor. Gerçek yüz ise şöyledir; sosyal medyada kendini mutlu gösterme,hayata iyi bakma,insanlara kendini begendirme gibidir. Normal de ise mutsuz , özgüvensiz, sosyal medyada gördüğümüz o yapmacık arkadaşlıklar vb. gibi insanlardır.

Tam tersi eğer takipçi sayısı az ise; sıradan, herkes gibi, normal, silik, asosyal ve içe kapanık gibi algılanıyor.

Sosyal Medyayı daha farklı amaçlarda kullanmak sizi daha iyi hissettirebilir. Bilinçli sosyal medya kullanımı; sevdiğiniz, değer verdiğiniz insanlarla günümüz yoğunluğunda bağlantı kurmayı ve haberleşmeyi sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir